kõik kategooriad
EN

Kuidas valida õige välijope?

Aeg: 2022-04-18

Mõned kõige segadust tekitavamad terminid välivarustuse puhul on nimetused "hard shell" ja "soft shell". Kui enamik inimesi kuuleb neid kahte terminit, arvavad nad, et kõva ümbris on just see – katsudes tugev, veekindel ja hingav, aitab eemaldada sademeid ja hoiab teid kuivana. Kui rääkida "pehmest kestast", siis enamik inimesi mõtleb soojale, painduvale kestale, mis hingab treeningu ajal hästi ja mida saab kaasas kanda, kuid märja ilmaga mitte palju. Suurepärane kasutus.

Laias laastus on neil õigus. Kuid kangaste areng on võimaldanud neil tehnoloogiatel rohkem ja erineval viisil kokku tulla. Mõned jakid näevad välja ja tunduvad nagu täielikult veekindlad pehmed kestad. Samuti on olemas hübriidjoped, mis ühendavad veekindlad materjalid pehmega kestad, mis ühendavad mõlema maailma parimad omadused. Kuidas see siis teid aitab? Väike teadmine on asjakohane. Alustage valikute mõistmisest, seejärel rakendage neid oma kavandatud tegevuses.

Ausalt öeldes puudub mõiste "pehme" ametlik kogu tööstusharu hõlmav määratlus koor" ja "raske koor". "Soft shells" sai populaarseks umbes kümme aastat tagasi, kui mõned kangatootjad hakkasid tootma pehmeid venivaid materjale, mis talusid tuult ja kergeid sademeid, kuid ei olnud täiesti veekindlad. Külma ja kuiva ilmaga kulutavad need "pehmed kestad" 70 % või rohkem oma ajast väliskihil. Esimesed pehmed kestad said selle nime, et neid oleks võimalik eristada tavaliste tehniliste jopede kõvadest, õhukindlatest, kuid ilmastikukindlamatest kestadest.

Nüüd pöördume tagasi raskest rääkimise juurde koors. Kooritud kangas on sisuliselt võileib. Tavaliselt kasutavad kõvad kestad poorseid veekindlaid/hingavaid membraane. See on võileiva liha, kõige olulisem keskus, mis blokeerib sademeid, kuid laseb higi sellest läbi ja kehast eemale. Tuntuimat neist membraanidest kasutatakse näiteks PTFE-st valmistatud materjalis (kuid membraane võib valmistada ka erinevatest muudest materjalidest). Oluline on see, et see membraan muudab jope veekindlaks.

Membraan ise on väga õhuke ja veniv; seda ei saa kasutada üksi jope või pükstena. Seetõttu kantakse seda kanga siseküljele, et kangas oleks veekindel. Seejärel suletakse täielikuks hüdroisolatsiooniks kõik õmblused veekindla teibiga. Nii et pealisriie võib olla kõva või pehme, kuid tulemus on sama – veekindel kest.

Lõpuks kasutage muid kihte. Selline, mis seob membraani väliskangaga. Siis on tavaliselt sees mingi kaitsekiht, mis hoiab membraani seestpoolt kulumise eest. Pärast kokkusulatamist näevad kõik need kihid välja nagu üks kangakiht.

Kuid Veel üks samm: tavaliselt kantakse korpuse välisküljele töötlust nimega DWR (mis tähendab Durable Water Repellent). DWR paneb pelletid kerkima ja korpuselt maha veerema. Kuna see on nii tõhus, arvavad inimesed sageli, et DWR-i tööl nägemine tähendab, et korpus on veekindel, kuigi tegelikkuses on DWR vaid esimene kaitsekiht; membraan on see, mis tõesti vee nahast eemal hoiab. (DWR-i töötlust saab jopele uuesti peale kanda pärast selle kandmist.) Nii et pange kõik need kihid kokku ja teil on kõva kest.

Seevastu pehme kestades kasutatakse üldiselt pehmemaid, sageli mehaaniliselt venivaid kangaid, mis tagavad hea ilmastikukaitse läbi kanga enda, mitte membraani. Samas nagu raske kestad, on need tavaliselt DWR-töödeldud.

Tänapäeval on Prowini tehases valmistatud rõivastes ühendatud pehme ja kõva kestaga tehnoloogia. Väljast pehmena tunduval kestal võib sees olla väga tõhus veekindel/hingav membraan. Samuti on olemas "hübriid", mis ühendab pehmed ja kõvad materjalid ja kiled, et kaitsta mõnda kehaosa paremini ning anda teistele rohkem elastsust ja hingavust.

Kuidas siis valida kõva või soft shell jope või nende kahe kombinatsiooni? Sobitage materjalid ja kujundused tegevuste ja ilmastikuga, mida soovite teha.

Lihtsaim viis seda vaadata on raske koor on mõeldud siis, kui vajate maksimaalset kaitset tugevate vihmasadude eest või kui te ei liigu kuskilt. Valige pehme ümbris, kui viibite õues ja peate pidevalt liikuma, eriti külmades kohtades.